четверг, 31 марта 2016 г.

Конспект уроку на тему: «Пряма мова. Діалог.» 5 клас

 


Мета: закріпити в учнів уміння й навички розстановки розділових знаків у реченнях із прямою мовою, діалозі; навчити застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях;розвивати пунктуаційні вміння ставити розділові знаки при прямій мові та діалозі; виховувати    в учнів поважливе ставлення  один  до одного в  різних життєвих ситуаціях

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Обладнання:  картки із завданнями, фрагменти творів  В.Сухомлинського, схеми – таблиці «Пряма мова», сигнальні картки, листи само оцінювання учнів                                                                                         


 Епіграф                                                                                 
 Чесність – найнеобхідніша риса для життя                                                                                                                                                      Арістотель



                                                                      Хід уроку
І. Організаційний момент
Хвилинка психологічного настрою
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
      Учні пояснюють епіграф уроку
      Словник.
Че́сність — це одна з основних граней людських чеснот, моральна якість, що відображає одну з найважливіших вимог моральності...
ІІІ. Відтворення теоретичних відомостей
* Мовна розминка  з теми «Пряма мова. Діалог», використовуючи сигнальні картки.
*Робота біля дошки.
*Заповнення таблиці «Розділові знаки при прямій мові»
Виражає
Супроводжується
Утворює
Стоїть
чуже мовлення передане дослівно, без змін
словами автора, які вказують, кому вона належить;
разом зі словами автора речення з прямою мовою;
після слів автора, перед ними
Інтонація
Пунктуація
Пряма мова вимовляється
як розповідне, питальне, спонукальне чи окличне речення;
Слова автора вимовляються тільки з розповідною інтонацією.
1. А: «П!(?)”.
2. «П», - а.
3. «П?» - а.
4. «П!» - а.

Таблиця № 2.
Слова автора
Пряма мова
Перед прямою мовою
Учитель сказав: «Будьте завжди чесні та чемні»
Після прямої мови
«Ми завжди повинні відповідати за свої вчинки», - казали батьки.
Посередині
«Ну що ж, - сказав дідусь –час казати правду».

ІV. Виконання практичних завдань.
                  *    Гра «Встав потрібне слово»
*Відновити текст, уставляючи  неохідні  за   змістом дієслова з довідки

На баштан до діда Тараса прийшли  троє онуків: Петрик, Івась і  семирічний Тарасик. Пригощав дід онуків кавуном, динею, медом. На прощання  дав по кавуну. Провів онуків, коли це чує, Тарасик… Діду Тарасе!  Що це таке, Тарасику?... дідусь. Дозвольте нам одного кавуна вкрасти ….онук..
      Від несподіванки дід розгубився. Вже хотів  нагримати на онуків. Та коли глянув на благальні очі Тарасика , - кашлянув і …. Суворо  Дивіться мені, щоб  не більше одного. І беріть, чи то крадіть он з того краю.
      Совість не дозволила хлопчикам відплатити діду невдячністю. Але найсмачнішим здавався кавун, узятий без дозволу. От вони й …..  з проханням Дозвольте вкрасти.
(За В.Сухомлинським).


(Довідка: запитати, сказати, гукати, звернутися, попросити)

*Взаємні питання за щойно  прочитаним  текстом

*Накреслити схеми речень з прямою мовою

Робота в «малих групах»
Перша група :
Усно перебудувати подані речення на речення з прямою мовою та словами автора. Одне з перебудованих речень записати, пояснити розділові знаки в ньому.
1. Калина хвалилась, що медом солодка. Хвастала кобила, що возом горшки побила. Хвалилася вівця, що в неї хвіст, як у жеребця. Заліз черв’як у хрін та кричить, що йому добре.
Народна творчість.

Друга група:
Скласти   діалог    на тему: «Чесність прикрашає людину»»,  розіграти   його біля дошки

*Хвилинка каліграфічного письма.
Бережи, утверджуй,розвивай , піднось  свою людську гідність!

*Робота в «малих групах»
Завдання для першої групи – пригадати слова ввічливості;  «усне малювання» учнями   «Школи Чемності» майбутнього.
Завдання для другої групи - скласти речення з прямою мовою,використовуючи «Дев'ять негідних речей В.Сухомлинського»

(На  дошку спроектовано «Дев'ять негідних речей, про які писав  В.Сухомлинський»)
1.    Негідно здобувати своє  благополуччя за рахунок інших.
2.    Залишати товариша у біді.
3.    Бути боягузом.
4.    Обманювати.
5.    Лицемірити.
6.    Плазувати. 
7.    Не мати власної думки.
8.    Давати нездійснені обіцянки.
9.    Нашіптувати, наговорювати на  товариша.

Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
-          Чи завжди ви кажете правду один одному?
-          Як «Правила моралі»  за В. Сухомлинським допомагають нам у житті?»

Інтерактивна вправа «Я знаю! Я вмію» (учні записують в листи само оцінювання, що вони знають та вміють з вивченої теми)

Робота з сигнальними картками

V. Домашнє завдання
 - Виписати із художньої літератури речення з прямою мовою, намалювати схеми речень.
- Пригадати »Правила хорошого тону»; скласти діалог, використовуючи  «Дев'ять негідних речей», про які писав В.Сухомлинський.


Самоосвіта