среда, 28 февраля 2018 г.

Виховна година


Виховна година на тему: 
«Правила виховання мужності за В. О. Сухомлинським».
Мета: формувати чітку життєву позицію учнів , власну гідність,духовну і  фізичну     непохитність;  виховувати силу волі.           
Обладнання: твори В. Сухомлинського,електронна презентація, роман
П. Загребельного «Добрий  диявол».
Проблемне питання: чи є місце подвигу в повсякденному житті?
Хід уроку
І. Хвилинка емоційного настрою.
ІІ. Повідомлення теми, мети,завдань.
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок – урок мужності, на якому ми будемо вчитись перемагати власну лінь, вчитись володіти  духом , волею, вчитись жити. Маленький громадянин приходить у школу, в перший клас і за шкільні роки навчається не тільки різних дисциплін, але й чуйності, доброті, мужності. Діти, підростаючи, навчаються вмінню жити. Що ж це за вміння?
                                     (Висловлювання учнів)
Учень. Продовжити ваші міркування хочу словами великого педагога – нашого земляка В. О. Сухомлинського: «Вміння наказувати собі: «Я все можу, я все здолаю!» - це і є вміння жити.
Учениця. Навчитись перемагати самого себе у найскладніших ситуаціях – ось головне завдання. По–різному складаються людські долі, але труднощів боятися не треба. В їх переборюванні виховується мужність…
               ( На дошку спроектовані «Правила Мужності» В. Сухомлинського, учні по черзі зачитують   та коментують  ці  правила)
Правило 1.
«Найбільша перемога – це перемога над самим собою. Не йди легким шляхом. Іди  найважчим. Подолання труднощів підносить людину».
                                 (Міркування учнів)
Учень.  Людина  повинна ще  підлітком навчитися   долати  труднощі.
Правило 2.
«Умій пробудити  в собі гнів на себе; якщо тобі чогось  не хочеться. Не хочеться – це небезпечний ворог людського буття».
(Учні наводять   приклади із власного життя).
Учитель. З духовною непохитністю тісно пов’язана і непохитність фізична. Про це наступне правило мужності.
Правило 3.
«Біль, страждання, недуга, якими б сильними і невідступними вони не були, не повинні стати  сильнішими  за твою волю»
Учитель. Діти, чи знаєте ви літературні твори ,де  герої перемагають фізичні страждання завдяки своїй волі?
                                           (Відповіді учнів)
Перегляд презентації «Мужність наших героїв»,яка пов’язана із нашим сьогоденням
Учитель. В. Сухомлинський  казав: «Збери всі свої сили, щоб неможливе стало можливим! Якщо тільки вмієш  підкорятися волі іншого – ти виростеш блідою тінню людини».
 Отже з дитячих років потрібно гартувати в собі силу духу, чітку життєву позицію. Від цього залежить ваш спосіб життя в майбутньому. Не той мужній,   хто лізе на небезпеку, не відчуваючи страху, а той, хто може вгамувати найсильніший страх…        
                                   (Учні коментують почуте )
Правило 4            
«Умій володіти духом, волею. Сила  людської волі безмежна. Занепад  духу в тяжкій життєвій ситуації – це  твоя поразка, загибель».
Слово учителя. Ви знаєте багато життєвих прикладів, коли подвиги здійснювалися людьми витривалими, мужніми. Тільки сильні духом можуть бути готовими до найсуворіших випробувань. Ми   шукаємо героїв, мужніх людей десь далеко, з кіноекранів. І не задумуємось, що такі люди можуть бути поруч з нами. Про таку людину, яка проявила непохитність волі,  мужність, витривалість у важкій життєвій ситуації була написана книга видатного письменника Павла Загребельного «Добрий диявол».
 В основу роману покладено справжній випадок, який стався на Азовському морі з грецьким торговельним судном, врятованим під час шторму радянським прикордонником. Твір гаптований цікавими новелами, які складають мовби мозаїку творення характеру  безстрашного  юнака Яковенка, насичений напруженими сценами зіткнень Яковенка з грецькою командою, сповнений драматизму в описах гинучого судна.
А прототипом героя книги став наш земляк, колишній воїн – прикордонник –Поліщук Борис Федорович. Людина, яка знайшла в собі сили перебороти труднощі,вистояти, не підкоритись волі іншого, тим самим врятувати інших від смерті.
Учитель. На превеликий жаль,  давно  відійшов   у вічність Борис Федорович. Але  світла пам'ять про його добрі діла  та героїчний  вчинок  залишиться у нас назавжди. Це був подвиг  надзвичайно мужньої  людини.
·         (Дев'ятикласники зачитують спогади Бориса Федоровича про той випадок, який стався на Азовському морі.  Учні говорять про Мужність, Велику Силу Волі,Безстрашність – слова, які дуже актуальні сьогодні; згадують  подвиги  героїв , які служать  сьогодні на Сході нашої країни.
·        Асоціативний рядок слова «Подвиг». Діти по – особливому сприймають  це слово   та пояснюють його значення…
Сухомлинський навчав: «Активна ненависть до негідного – сам по собі подвиг духу». Вершина майстерності -  стати для самого себе тим невблаганним суддею, котрий змусить  серйозно замислитись над своїми вчинками.
Підведення підсумків.
Учитель. Сьогодні ми говорили про норми моралі, якими людина має керуватися все життя. Все прагнуть вас виховати батьки, вчителі, але слід пам'ятати,що їх зусилля будуть марними, якщо ви особисто не докладете  зусиль.
Найважливіше правило: «Постав над  собою хоч сто учителів – вони будуть безсилі, якщо ти сам не зможеш примусити себе і вимагати від себе
Вправа «Мікрофон».
«То чи є місце  для  подвигу у повсякденному житті?»
 (Міркування учнів).
Учитель. Життя диктує свої правила. Ні те, що писав великий педагог Василь Олександрович Сухомлинський, ні  цінні  істини українського письменника Павла Загребельного не замінять вам власної життєвої позиції. Не забувайте ,що подвиг у кожної людини свій, а де  місце шукати для нього  - це вже    вирішувати вам…

Самоосвіта